Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Temat zmienny LVIII Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
w roku szkolnym 2016/2017

Systemy religijne świata

 

10.07.2017

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
prof. zw dr. hab. Andrzeja Chodubskiego
wspaniałego Człowieka, politologa, nauczyciela akademickiego,
specjalisty w zakresie metodologii badań politologicznych, wieloletniego Przewodniczącego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

21.11.2016

Szanowni Uczestnicy,
w związku z napływającymi od Państwa licznymi sygnałami do Komitetów Okręgowych, w sprawie zmiany godziny etapu szkolnego, Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, wychodząc naprzeciw Państwa prośbom wyraził zgodę aby etap szkolny olimpiady rozpoczął się w dniu 25 listopada (piątek) o godz. 13:00.
Test do pobrania ze strony olimpiady udostępniony będzie od godziny 12:00.
Klucz do testu pojawi się na stronie o godz.19:00

 

Szanowni Olimpijczycy,

od roku 2016/2017 nastąpiła zmiana w organizacji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym na poziomie okręgów. Zmiana dotyczy okręgu mazowieckiego - W związku z dużą liczbą uczniów biorących udział w zawodach okręgowych a także Państwa sugestiami - podjęta została decyzja o podziale okręgu mazowieckiego na dwa oddzielne okręgi: okręg stołeczny i okręg mazowiecki (zgodnie z obowiązującą mapą podziału administracyjnego woj. mazowieckiego). Pozostałe powiaty zaliczone są do okręgu mazowieckiego

OKRĘG STOŁECZNY:
Obszar Metropolitarny Warszawy oraz powiaty:
grodziski (cały powiat)
legionowski (cały powiat)
piaseczyński (cały powiat)
pruszkowski (cały powiat)
warszawski zachodni (cały powiat)
żyrardowski (cały powiat)
grójecki (gminy: Chynów, Grójec, Pniewy)
miński (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki (gm. miejska), Mińsk Mazowiecki (gm. wiejska), Sulejówek)
nowodworski (gminy: Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek i Zakroczym)
otwocki (gminy: Celestynów, Józefów, Karczew, Kołbiel, Otwock, Wiązowna)
sochaczewski (gminy: Brochów, Nowa Sucha, Sochaczew (gm. miejska), Sochaczew (gm. wiejska), Teresin)
wołomiński (gminy: Dąbrówka, Klembów, Kobyłka, Marki, Radzymin, Tłuszcz, Wołomin, Ząbki, Zielonka)
wyszkowski (gminy: Somianka, Wyszków, Zabrodzie)

Witaj Olimpijczyku!

Gratulujemy wyboru uczestnictwa w jednej z najstarszych i najważniejszych Olimpiad przedmiotowych organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Historia Olimpiady sięga roku 1959, kiedy to redakcja "Dookoła Świata" przeprowadziła Ogólnopolską Olimpiadę Szkolnych Lig Quizowych. Od 1991 r. organizuje ją Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (do 2015 roku jako Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych) Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie do 2013 r. realizowana była przez Instytut Nauk Politycznych, a od roku szkolnego 2013/2014 organizację Olimpiady przejął Instytut Europeistyki.

Dzięki hojności sponsorów Laureaci i Finaliści rokrocznie otrzymują liczne nagrody finansowe i rzeczowe. Najważniejszym jednakże uznaniem dla Laureatów Olimpiady – 30 najlepszych uczestników – są indeksy niemal wszystkich Uniwersytetów w Polsce, otwierające im drogę na wiele kierunków społecznych, ekonomicznych, na prawo a także na kierunkach humanistycznych. Niektóre uczelnie uznają również kompetencje Finalistów. Stając się Olimpijczykiem Jesteś członkiem wielkiej Rodziny Olimpijczyków.
Dotychczasowe doświadczenia przekonują, że uczestnicy Olimpiady bardzo dobrze sprawdzają się później w roli studentów, a po ukończeniu studiów są liczącymi się uczestnikami życia naukowego oraz wielu sfer życia publicznego.
Życzymy sukcesów w zawodach Olimpiady – niech w szlachetnej konkurencji zwyciężają najlepsi.

Powodzenia!

Prof. dr hab. Konstanty Adam Wojtaszczyk
Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

 

Wszystkich chętnych zapraszamy także do wzięcia udziału w przygotowanym przez PKO Bank Polski programie: „Przygotuj się do Olimpiady z PKO Bank Polski”.

Rzeczywistość XXI wieku to skomplikowany ekosystem powiązań społecznych i polityczno-gospodarczych, który rzuca wyzwanie przyszłym liderom tego świata. Wyzwanie tym trudniejsze, że trwający już od kilku lat międzynarodowy kryzys, to właśnie w dużej mierze kryzys idei i przywództwa obecnych liderów, którzy im nie sprostali. Dlatego ważne jest dziś otwieranie drzwi kolejnym pokoleniom i inwestowanie w ich jak najlepszą edukację. Jako PKO Bank Polski doceniamy inicjatywę Olimpiady, która promując wiedzę na temat współczesnego świata wśród młodych ludzi, pomaga otwierać im dalszą drogę do aktywnego kształtowania nowej, lepszej rzeczywistości.

Zbigniew Jagiełło
Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego

 

AKTUALNOŚCI · AKTUALNOŚCI · AKTUALNOŚCI

19.03.2016

Program olimpiady

10.03.2015

Program olimpiady

19.11.2014

Klucz odpowiedzi do testu z zawodów szkolnych zostanie opublikowany w dniu 28 listopada w godzinach popołudniowych

12.11.2014

Już 28 listopada 2014 roku o godz. 8:00 rozpoczną się zawody szkolne. W tej edycji zostaną one przeprowadzone w formie tradycyjnej.

12.11.2014

Szanowni Państwo,
nasz finał zbliża się wielkimi krokami:) zachęcamy do logowanie się na platformie testowej: http://olimpiada.owpsw.edu.pl i przećwiczenia nowej formuły testu.

22.11.2013

Szanowni Państwo,
Uprzejmie inormujemy, że Klucz do testu dostępny będzie od godziny 14.00 w zakładce TESTY.

19.11.2013

Szanowni Państwo, uruchamiamy testowo platformę na piątek 22.XI. Mogą z niej korzystać Ci z Nauczycieli, którzy zgłosili się do przeprowadzenia testów tą drogą: http://olimpiada.owpsw.edu.pl

21.10.2013

Uruchomiona jest już aplikacja na Facebooku: Przygotuj się do Olimpiady z PKO Bankiem Polskim https://apps.facebook.com/olimpiada_pko/

18.09.2013

Szanowni uczestnicy LV edycji OWoPiŚW,

W związku z licznymi pytaniami pragniemy Was poinformować, że:

  1. Obowiązujący regulamin znajduje się na stronie Olimpiady(proszę zwrócić uwagę na zmiany jakie w nim zaszły).
  2. Zgodnie z sugestiami Waszych Nauczycieli oraz członków Komitetów Okręgowych test na zawodach szkolnych - zawodach I stopnia OWoPiŚW będzie w większym stopniu przypominał egzamin maturalny z Wiedzy o Społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Test skonstruowany będzie tak, aby sprawdzać wiedzę i umiejętności z przedmiotu zarówno wedle dawnej (obowiązującej uczniów klas III) podstawy programowej, jak i tej obowiązującej uczniów klas I i II. 80% punktów będzie możliwych do zdobycia za rozwiązanie zadań zamkniętych (WW, P/F, D) i otwartych (KO, L), zaś 20% punktów można będzie uzyskać za zadanie z rozszerzoną formą odpowiedzi (RO).
  3. Test na zawodach szkolnych online przeprowadzimy jedynie pilotażowo w wybranych placówkach.
  4. TYLKO test na szczeblu centralnym całościowo będzie przeprowadzony online. Szczegółowe informacje na ten temat pojawią się na początku listopada.

Życzymy Wam powodzenia!

 

HARMONOGRAM OLIMPIADY

do 31 października 2017 roku - zgłaszanie szkół do udziału w zawodach, do Komitetów Okręgowych;

17 listopada 2017 roku - zawody szkolne (rozpoczęcie o godz. 9:00);

do 10 grudnia 2017 roku - przesyłanie prac uczestników zakwalifikowanych do zawodów okręgowych oraz protokołów z zawodów szkolnych - do Komitetów Okręgowych;

13 stycznia 2018 roku - zawody okręgowe (rozpoczęcie o godz. 10:00);

do 11 lutego 2018 roku - przesyłanie do Komitetu Głównego prac uczestników zakwalifikowanych do zawodów centralnych i protokołów z zawodów okręgowych

17-18 marca 2018 roku - zawody centralne

POBIERZ INFORMATOR
Zdobywaj wiedzę i nagrody z aplikacją PKO Banku Polskiego

PARTNER STRATEGICZNY

PARTNER

PATRONAT MEDIALNY

PARTNER TECHNOLOGICZNY